Psychoterapie
Většina psychoterapeutických škol je založena na rozhovoru. Někdy psychoterapie navazuje na lékařskou diagnostiku a terapii, nebo je s ní provázána. Psychoterapie obvykle probíhá mezi psychoterapeutem a jeho klientem či klienty, kteří mohou být z jeho rodiny nebo z nejbližšího společenského okolí.
Pacienti hovoří o tom, co je trápí, ve snaze dostat se k hlubším souvislostem, lépe je pochopit, přijmout a někdy i nalézt vhodná vysvětlení nebo řešení. Léčení může být zaměřené na specifická duševní onemocnění nebo poruchy (např. psychosomatická onemocnění) nebo také na problémy běžného života (vztahové problémy, existenciální krize, soužití s nemocnou osobou).
MUDr. Jiří Poněšický má ukončené psychoterapeutické vzdělání v systemické a rodinné terapii. Má zkušenosti i se skupinovou terapií a hypnoterapií. V běžném provozu urologické ambulance není na plnohodnotný psychoterapeutický rozhovor čas. Je však možné nastínit problematiku, ujasnit si, zda je daný problém do psychoterapie vhodný a domluvit se na psychoterapeutických sezeních buď individuálních v prostorách ambulance mimo ordinační dobu, nebo na rodinné terapii.
Takové setkání trvá cca 50 minut. Může jít o jedno sezení, častěji jde o více, např. 6 sezení v cca 14 denních intervalech. Viz. ceník placených služeb.